Dnešní člověk chce hledat a konat dobro, tak jako dříve hledal krásu a později pravdu...
Lievegoedovy knihy vždy stojí za pozornost a tato zvlášť – autor v ní s předstihem několika desetiletí s obdivuhodnou prozíravostí charakterizuje problémy a výzvy naší doby. Je to doba, kdy se od nás žádá konání dobra – na rozdíl od minulosti, kdy šlo v první řadě o krásu a pravdu. Aby člověk dokázal konat dobro, musí ovšem složit tři zkoušky a proměnit své myšlení, cítění a vůli. Na základě soucitu musí rozvinout novou morálnost a ve spolupráci s druhými lidmi poznávat svou karmu. Je třeba, aby rozvinul odvahu k jednání, které bude vycházet z poznání ducha. Pak bude možné, aby se 21. století ubíralo dobrým směrem.
„Nový úkolem je, abychom sami naplnili svá srdce teplem vůči duchu. Musíme rozehřát svá srdce pro opravdovou morálnost, pro konání dobra, tak aby toto teplo mohlo stoupat k hlavě. Protože tomu tak je, naším úkolem a naším cílem je najít ona slova útěchy, která skutečně dokáží zažehnout duchovní oheň.“
Rozměry 21 × 14.5 × 0.7 cm
Vazba Brožováno
Počet stran 120
Překlad Radomil Hradil
Nakladatelství Franesa 2022
Bernard C.J. Lievegoed byl nizozemský lékař a socioekonom. Narodil se 2. září 1905 na Sumatře. V roce 1924 poznal anthroposofickou léčebnou pedagogiku. V roce 1931 založil léčebně pedagogické zařízení Zonnehuis jako domov pro postižené děti, podílel se na založení waldorfské školy Vrije School Zeist, anthroposofického nakladatelství Vrij Geestesleven. Intenzivně se zabýval otázkami organizačního rozvoje ve firmách, založil Institut pro rozvoj organizací. Působil jako profesor socioekonomie a jako děkan Národohospodářské fakulty v Twente, působil ve vládní komisi pro vzdělávání. Spoluzakládal a stal se rektorem Svobodné vysoké školy v Driebergenu. V letech 1961-1975 byl předsedou nizozemské Antroposofické společnosti. Zemřel 12. prosince 1992 v Zeistu.